wtorek, 19 kwietnia 2011

Monkey Island 2 Special Edition: LeChuck's RevengeNotka dotyczy wersji na Playstation3!

Druga część serii Monkey Island została odnowiona wzorem części pierwszej – dodano całkowicie nową oprawę, zachowując możliwość przełączania się do wersji oryginalnej za pomocą jednego przycisku. Poprawiono sterowanie joypadem, wprowadzając rozdział w sterowaniu: oddzielono ruch bohatera (lewa gałka) od ruchu kursora (gałka prawa), acz dostępny jest też tradycyjny sposób poruszania postacią, przez wskazywanie jej kierunku kliknięciem.

Grafika, animacja i modele postaci są stanowczo lepsze niż w przypadku poprzedniczki (wreszcie Guybrush wyleczył się z wytrzeszczu). Łatwiej odnaleźć przejścia między miejscówkami, które są sympatyczniejsze dla oka i bardziej kolorowe. Sam scenariusz zdał mi się o wiele ciekawszym niż historia opowiedziana w części pierwszej... aż do zakończenia, które było – w mojej prywatnej opinii – okrutnie rozczarowujące.

Pokręcić nosem można na niektóre zagadki - pomijając przypadek kompletnego absurdu (podpowiem, że chodzi o sposób używania... małpy), można znaleźć się w impasie spowodowanym rozległością świata gry (trzy wyspy do zwiedzania) i dużą liczbą detali, które trzeba mieć stale w pamięci (nieistotne z pozoru fakty okazują się czasem kluczem do rozwiązania problemu). Ale „LeChuck’s revenge” to bez dwóch zdań świetna gra i pozycja obowiązkowa dla fanów przygodówek.

Ocena: 8+/10